Alergia oddechowa - problem złożony

lekarze specjaliści > Alergia oddechowa > Alergia oddechowa - problem złożony

Specjaliści Radzą

Alergia oddechowa - problem złożony

Alergie stają się w ostatnich latach coraz bardziej powszechne. To już zdaniem wielu lekarzy choroba cywilizacyjna. Przyczyny tej sytuacji są różnie tłumaczone. Zdaniem niektórych naukowców ten wzrost zachorowań wywołany jest przez zanieczyszczenie środowiska. Inni tłumaczą go tym, że żyjemy w coraz bardziej sterylnych warunkach. A zatem nasza troska o higienę obraca się przeciwko nam – układ odpornościowy nie znajdując naturalnych „wrogów” w postaci bakterii, ze zdwojoną siłą atakuje substancje z naszego otoczenia, które nie są dla organizmu niebezpieczne, jak choćby pyłki drzew czy traw.
O alergii mówi się ostatnio coraz częściej – i nie bez powodu. Niemal w każdej rodzinie jest już ktoś, kto cierpi na jakiś rodzaj alergii. Dlatego warto o alergiach wiedzieć jak najwięcej, aby umieć rozpoznać objawy i wiedzieć, co może stanowić dla nas zagrożenie.
Potocznie sądzi się, że alergie ujawniają się tylko u małych dzieci. To prawda, u nich pojawiają się one najczęściej, chociaż w ostatnich latach pierwsze objawy alergii występują również u dorosłych ludzi.
Czym zatem jest alergia? Jest to reakcja naszego organizmu (a dokładniej układu immunologicznego) na pewne substancje, czyli tzw. alergeny. Uczulają nas nie tylko pyłki roślin, ale także inne substancje, z którymi mamy kontakt poprzez skórę, oczy, układ pokarmowy czy oddechowy. Do substancji najczęściej powodujących alergie należą: pyłki roślin, roztocza, leki, kosmetyki, a także pe
ne substancje chemiczne, które wdychamy, np. opary farb i lakierów, oraz takie, z którymi mamy kontakt przez dotyk, jak żywice epoksydowe czy metale, np. nikiel czy kobalt.
Jak łatwo się domyślić ostatnie z wymienionych substancji stanowią składniki produktów do wykańczania wnętrz. Dlatego właśnie planując remont czy urządzając nowe mieszkanie lub dom zastanawiamy się na przykład, jakie farby wybrać, aby oprócz dobrej jakości i wydajności, były również bezpieczne dla zdrowia. Zastanawiamy się, jak długo należy wietrzyć mieszkanie po remoncie i po jakim czasie można w nim bez obaw zamieszkać. Myślimy o tym zwłaszcza wtedy, gdy w rodzinie są małe dzieci lub alergicy.
W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem będą wysokiej jakości farby budowlane. Producenci farb przywiązują ogromną wagę nie tylko do jakości swoich produktów, ale także do kwestii ich bezpieczeństwa dla zdrowia. Nie są to farby tanie, ale też nie należy oszczędzac na własnym zdrowiu.
Polskie Towarzystwo Alergologiczne - organizacja skupiająca specjalistów z dziedziny alergologii bada i rekomenduje produkty, w których nie stwierdzono „właściwości uczulających i drażniących farb"
Rekomendowane przez PTA farby są polecane do pomieszczeń mieszkalnych, w których przebywają dzieci, a także osoby w każdym wieku skłonne do alergii. Takie farby zaleca się także do odnawiania pomieszczeń w placówkach służby zdrowia, żłobkach, przedszkolach i szkołach oraz biurach.

Zobacz więcej >>

 

Polityka prywatności i polityka wykorzystania plików "cookies":

Drogi Użytkowniku, Telewolt sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych i na podstawie uzasadnionego interesu przetwarza na tej stronie pliki cookies niezbędne do funkcjonowania strony internetowej oraz do celów analitycznych. Więcej informacji można znaleźć na stronie tutaj.

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl